"Enter"a basıp içeriğe geçin

Php ile reCAPTCHA uygulaması “Ben robot değilim.” – Google

Zaman zaman bir çok web sitesinde karşımıza çıkan ben robot değilim. reCAPTCHA uygulamasını web sitenize uygulamanız için basit bir örnek hazırladım. İlk örneğimiz ben robot değilim ile checkbox uygulamalı bundan sonraki yazımda Gizli reCAPTCHA uygulamasını anlatacağım.

Öncelikle bu reCAPTCHA ne işe yarar?

Basit bir dille anlatmak gerekirse, reCAPTCHA uygulaması kötü niyetli kullanıcılar tarafından gelecek olan SPAM, BOT saldırısı veya bir login formunuza olabilecek kaba kuvvet saldırılarını engeller. Böylece güvende olursunuz.

reCAPTCHA oldukça kullanımı basit ve pratik bir araç bir de size gelen atakların raporlarını sunan bir Analytics ekranı sunuyor. Herhangi bir atak durumunda ilgili kişileri bilgilendiriyor gibi bir çok özelliğe sahip.

Bu özet bilgilerden sonra reCAPTCHA kurulumuna başlayalım.

Öncelikle bu işlem için bir Google hesabınızın olması gerekli,

1. Web sitesini kayıt etme https://www.google.com/recaptcha adresine giriş yapın sağ üst köşeden “Admin console” butonuna tıklayın.

2. Yeni Site Kaydı yapma formuna geleceksiniz. Basitçe buradaki bilgileri aşağıda sizler için sıraladım.
Etiket : Projenizin / web sitenizin adını veya adresini yazabilirsiniz.
reCAPTCHA türü : Farklı sürümleri içinde barındırmakta v1 geçtiğimiz süre içinde tamamen kapatıldı. v2 ve v3 olarak devam etmekte örnekte anlatacağım Ben robot değilim uygulaması için v2’yi seçin.
Alan adları : Buraya kullanmak istediğiniz domain adreslerini
Sahipler : Atak durumlarında bilgilendirme yapılmasını istediğiniz e-posta adresleri

3. Bu adımları geçtiğinizde size iki tane anahtar değeri verecek bunları hemen bir yere kaydedebilir veya daha sonra ayarlardanda ulaşabilirsiniz.

4. Analytics’e Git diyerek dashboard ekranımıza geçelim. Bu alan özet bir raporlama ekranı zaman içinde veriler biriktiğinde daha dolu olarak görebileceksiniz.

5. Öncelikle basit bir HTML form hazırlayalım. Genelde blogumda bootstrap ile çalışmalar yapmaktaydım ama bir süredir UIKit kullanıyor ve sizlerede tavsiye ediyorum oldukça başarılı bir kütüphane. Form ile formu karşılamamızı aynı yerde tuttum siz isterseniz ayrı bir action, form gibi başka bir dosyada da yazıp kullanabilirsiniz.

6. Sonuç olarak doğrulama yapıldı ve form başarıyla gönderildi. Ataklarda birden fazla post edildiği durumlarda direkt olarak engelleme ile doğrulamaya zorlanmakta ve böylece botların saldırıların önüne geçilmektedir.

Demo | Github

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir